Przejdź do treści

Od samobadania piersi do mammografii

To nie moda to mądrość

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia badania wszystkim kobietom w Polsce pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, które w ciągu dwóch ostatnich lat nie miały wykonanego badania mammograficznego w ramach ubezpieczenia NFZ.  
 

Co to są badania przesiewowe?

Badania przesiewowe (skryningowe) raka piersi wykonuje się u kobiet bez objawów choroby w celu wykrycia małych, niewyczuwalnych zmian.

Czuję się zdrowa, ale chcę mieć pewność

 

Co to jest mammografia i jakie ma korzyści?

Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W badaniu tym wykorzystuje się promienie rentgenowskie żeby zobaczyć wewnętrzną budowę piersi. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Niektóre kobiety odczuwają ból w czasie badania, ale dla większości jest to jedynie krótkotrwałe uczucie dyskomfortu. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi – jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala na uwidocznienie małych zmian rakowych, zanim staną się wyczuwalne przez lekarza lub samą kobietę.

 

Czy mammografia jest bezpieczna?

Eksperci są zgodni, że dawka promieniowania otrzymana w czasie mammografii jest niska.

 

Czy konieczne jest regularne powtarzanie mammografii?

Pierwsza mammografia służy jako punkt odniesienia. Regularne wykonywanie pozwala upewnić się, że tkanka pozostaje niezmieniona.

Świadomość stanu Twoich piersi łącznie z regularnie wykonywaną mammografią to najlepsza metoda na wczesne wykrycie raka piersi.

 

Jakie jest postępowanie w przypadku nieprawidłowego wyniku mammografii?

Niektóre kobiety są wzywane ponownie, ponieważ wykonana mammografia sugeruje potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań. Nie każda nieprawidłowa mammografia oznacza zmianę nowotworową. U większości kobiet dodatkowe badania wykażą, że nie ma powodów do obaw, a więc po dwóch latach zostaną one zaproszone na kolejne badania.

 

Gdzie się udać na badanie piersi?

Wykaz ośrodków wykonujących bezpłatne badania mammograficzne uzyskają Państwo na stronie: www.profilaktykaraka.coi.waw.pl lub pod numerami telefonów: (22) 546 31 02, (22) 546 31 11

 

Jeśli niepokoi Cię cokolwiek związanego z Twoimi piersiami skontaktuj się ze swoim lekarzem, który w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty.