Przejdź do treści

XIII edycja Europejskiego Tygodnia Szczepień

XIII edycja Europejskiego Tygodnia Szczepień

 

W dniach 23-29 kwietnia br. obchodzimy już XIII edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week, EIW). Celem tej inicjatywy, której patronuje Światowa Organizacja Zdrowia we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH, jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla naszego zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem osób najbardziej narażonych.
Tegoroczna edycja Tygodnia Szczepień przebiega pod hasłem
„Szczepienia działają. Szczepmy Europę”.
Szczepienia to inwestycja w zdrowie dzieci na całe życie. Szczepienia chronią przed poważnymi chorobami zakaźnymi i związanymi z nimi powikłaniami. Dzięki szczepieniom większość dzieci i dorosłych w Europie jest uodporniona przeciw odrze, różyczce, śwince, błonicy, krztuścowi, tężcowi, poliomyelitis i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Każdy z nas zasługuje na ochronę przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia. Decyzja o szczepieniu Twojego dziecka lub Ciebie ma także kluczowe znaczenie w ochronie innych. Dlatego warto ją podejmować w sposób świadomy, oparty na faktach oraz korzystać z informacji bazujących na dowodach naukowych. Niestety korzyści związane ze stosowaniem szczepień nie są jednakowo dostępne w każdym zakątku Europy. Wciąż zbyt duża liczba dzieci nie otrzymuje ochrony poprzez szczepienia, na którą zasługuje. W 2016 roku 1 na 15 niemowląt w Europie nie zostało zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw odrze, natomiast 1 na 21 nie otrzymało wszystkich zalecanych dawek szczepionek przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Koszty braku szczepień są widoczne. Zbyt niski stan zaszczepienia daje możliwość rozprzestrzeniania się patogenów pośród osób niezaszczepionych/nieuodpornionych i stanowi otwarte drzwi dla chorób zakaźnych. W europejskim regionie Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) co roku wykrywane są tysiące przypadków odry, wielu pacjentów niepotrzebnie cierpi z powodu świnki czy krztuśca. W 2017 roku Regionalna Komisja ds. Eradykacji Poliomyelitis wskazała 3 kraje w regionie zagrożone ryzykiem wybuchu epidemii tej choroby.

Wróć