Przejdź do treści

Ognisko w lokalu gastronomicznym

Ognisko w lokalu gastronomicznym

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Siedlcach 26.08.2020 r. otrzymał powiadomienie o podejrzeniu ogniska zakażenia SARS-CoV-2 wśród pracowników jednego z siedleckich lokali gastronomicznych. W trakcie dochodzenia epidemiologicznego ustalono, że prawie u wszystkich pracowników lokalu występowały mniej lub bardziej nasilone objawy zakażenia w ciągu ostatnich 7 dni. Były to m. in. kaszel, suchość w gardle, bóle głowy i mięśni, ból ucha, osłabienie. Poddano diagnostyce wirusologicznej wszystkich 9 pracowników lokalu.  U 6 z nich w wymazach pobranych z nosogardzieli, badania potwierdziły obecność RNA wirusa SARS-CoV-2. 

Wg oceny lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, stan tych pacjentów nie wymagał hospitalizacji i pozostają oni w warunkach izolacji domowej pod nadzorem lekarzy rodzinnych.
3 osoby z ujemnymi wynikami pozostają w kwarantannie domowej, razem ze swoimi domownikami. Ogółem w ognisku zachorowało 6 pracowników oraz 1 osoba będąca współmałżonkiem pracownika.  Kwarantanną objęto 14 osób, z tego 1 osoba trafiła już do szpitala z podejrzeniem zakażenia i jest w trakcie diagnostyki. U wszystkich osób z kontaktu bezpośredniego z osobami zakażonymi wykonane będą badania kontrolne.

Wróć